Co lze a nelze vzít na palubu letadla

Řada dobrodruhů ráda snižuje cenu cestování tím, že využívá pouze přepravu kabinových zavazadel zdarma. Příruční (kabinová) zavazadla však podléhají celé řadě podmínek, které je nutno dodržet nebo si v tom lepším případě připlatíte.

Seznam všech hlavních evropských aerolinek a jejich požadavků na kabinové a odbavené zavazadla včetně ceny naleznete zde – parametry zavazadel dle aerolinek.

Předměty zakázané přepravovat v kabinových zavazadlech

Problém je hlavně s tekutinami a gely, látkami podobné konzistence. Za tyto se považuje:

voda, nápoje, sirupy a polévky, krémy, oleje, roztoky, spreje, parfémy, mascara, gely vlasové a sprchové, tlakové nádoby, holicí pěny a deodoranty, pasty, zubní pasty, směsi kapalných a pevných látek a další předměty podobné konzistence. Veškeré tyto látky lze přepravovat pouze při splnění následujících podmínek:

sáček na tekutiny do letadla– jsou předloženy k samostatné kontrole mimo kabinové zavazadlo (pokud neumístíte předměty obsahující tekutiny a gely uvedeným způsobem, nemusí být jejich přeprava povolena)

– jednotlivé balení o maximálním objemu 100 ml, umístěné v jediném průhledném, opakovaně uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 litr

– jsou určeny k použití během cesty a jsou nutné buď pro léčebné účely nebo z důvodu zvláštního požadavku na stravování, včetně dětské výživy. Cestující musí na požádání předložit důkaz o původu tekutiny, aerosolu nebo gelu a jsou podrobeny zvláštní detekční kontrole

– jsou zakoupeny v letištních obchodech letiště – za úrovní bezpečnostních kontrol, tedy ve vyhrazeném bezpečnostním prostoru (SRA)

– jsou zakoupeny na jiných letištích nebo na palůbách letadel s tím, že musí být uloženy ve zvláštních bezpečnostních baleních zabezpečených proti otevření (tzv. ICAO STEB) a s dokladem potvrzujícím jejich původ a prodej a jsou podrobeny zvlášní detekční kontrole

Bez ohledu na výše uvedený výčet zakázaných předmětů mají pracovníci provádějící bezpečnostní kontroly vždy právo určit jako zakázané předměty takové předměty, které zde nejsou uvedeny, ale vzbuzují důvodné podezření, že mohou být použity k ohrožení bezpečnosti civilního letectví.

Rozměry příručních zavazadel u nejčastějších aerolinek:

WizzAir

Jestliže má vaše kabinové zavazadlo rozměr 42x32x25 cm nebo je menší, můžete si je vzít na palubu bez poplatku. Musí se vlézt pod sedadlo před vámi. Váha zavazadla musí být do 10 kg.

Je-li vaše kabinové zavazadlo větší než malé kabinové zavazadlo, ale nepřesahuje rozměry 56x45x25 cm, lze si ho s sebou vzít na palubu za poplatek. Musí se vlézt do horní skříňky. Musíte být schopni jej do horní skříňky umístit bez pomoci ostatních.

EasyJet

Pokud si jako zavazadlo zvolíte pouze JEDEN příruční kufřík, pak jsou pro vás tyto ceny (cena letenky) konečné.  V ceně každé letenky je totiž zároveň zahrnuto také zavazadlo o rozměrech 56 x 45 x 25cm (včetně koleček a držáku). Není zde váhový limit 🙂

Ryanair

rozměry – 55x40x20 cm, váhový limit – 10kg + druhé zavazadlo také zdarma 35 x 20 x 20 cm

Vueling + Voltea

Tyto společnostsi dávají k letenkám možnost si vzít zdarma zavazadlo o rozměrech 55 x 40 x 20 cm a váze do 10 Kg.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Autor

Jakub Konopka

Fotograf, cestovatel, redaktor a tam trochu filantrop. Nejraději cestuji sám, jednak mi to dává svobodu volby, ale hlavně si vždy výborně vyčistím hlavu.

29 komentářů u „Co lze a nelze vzít na palubu letadla“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.