kanada přednášky

Přednáška: jak jsem cestovala Kanadou na blind

Míša Hrdá je vášnivá cestovatelka a amatérský fotograf, který se nebojí vykročit do neznáma a rozhodně se nenechá zastrašit žádnou překážkou. O to víc je její příběch zajímavý tím, že zvládla na vlastní pěst procestovat téměř 40 států a zároveň studovat VŠ. Díky velkému zájmu také začala o svých cestách a hlavně té poslední přednášet. V dnešním rozhovru jsem se zaměřil na to, proč a co ji vlastně přimělo zvolit tento životní styl.

cestování blázenCo pro tebe znamená cestování?

Je to koníček, kterej vygradoval v závislost. Jakmile nevytáhnu pár dní paty z rodný vísky a blízkýho okolí sem nesvá a protivná. Nemusí to hned bejt za hranice, ale prostě potřebuju dostat svojí dávku v podobě prozkoumání novejch míst, nebo podívání se na ty starý jinejma očima. Když už ale za hranice vyjedu, velkou část mejch zážitků tvořej lidi, jak se k tobě chovaj, jestli ti pomůžou nebo poraděj…To místo může bejt sebeúžasnější, ale když na tebe koukaj jak na vraha, jenom tě chtěj vobrat a nikdy ti nepomůžou…do takovýho místa už se nechceš vrátit… Nebo aspoň já ne.

Kdy si začala cestovat takhle na vlastní pěst? 

Zhruba před 5-6 lety a 33 státy. Kanáry na 3 tejdny, pak Africká Rwanda s místní kámoškou a jejím 9 měsíčním synem. To byly ale všechno dovolenky. Na první delší cestu jsem se vydala jako au pair do Finska, odkud jsem se podívala do Ruska a Švédska a odstartovala tím svojí šňůru prázdninových au pair výletů v USA a Austrálii (což byla moje nejdelší půl roční cesta) a když už mi ty děti lezly krkem tak jsem si řekla, že zkusím něco jinýho a zařídila si working holiday vizum v Kanadě.

Tenkrát ve Finsku jsem si spočítala kolik států mám zatím projetejch – začínala jsem na 15 státech, dneska mám na svý mapě 38 teček.

Kde se Ti líbilo nejvíc?

Všude v horách. A protože valnou většinu svýho pobytu v Kanadě jsem strávila právě v horách, asi bych řekla Kanada. Taky to bylo daný tim, že jsem musela naprosto improvizovat skoro celou dobu.

kanada cestování fotky

Plán, kterej sem měla nevyšel, do Kanady mě nejdřív nepustili, když už sem se tam na poněkolikátý dostala tak se mi uplně nelíbilo v práci, kterou jsem měla, tak jsem s ní prostě po měsíci a půl sekla a s uplně cizejma chlapama se v malym karavanu, kterej zezačátku ani netopil, vydala na Aljašku. Po měsíci cestování jsem si zase našla práci v Kanadskejch skalnatejch horách kde sem to naprosto milovala a rozhodně se tam někdy vrátim. No a o těhlech mejch zážitkách v Kanadě a Aljašce jsou právě ty přednášky.

amerika cestopis

Těch krásnejch zemí jsem ale viděla spousty, západ Ameriky byl skvělej nebo třeba Zéland. Ze zážitků asi pobyt s místníma ve Rwandě. Ale i negativní zážitky jako loupežný přepadení v Salvadoru patřej do těch nezapomenutelnejch.

Jsi stále student, kde na to všechno bereš?

Makám. Při škole učim angličtinu a pokaždý, když někam na delší dobu vyjedu tak tam chvíli pracuju, a to co si vydělám, tam zase utratím. A Cestovat se dá hodně levně, dneska je o tom spoustu přednášek a článků, jak cestovat za lacinku nebo i zadara, stačí přestat jenom číst a začít realizovat.

Články, které s tím pomohou:

Proč by měli lidi cestovat?

Aby si přestali stěžovat. Aby poznali, že je spoustu států, kde se mají líp, ale ještě víc je těch, kde lidi žijou tak, že si to ani nedokážeme představit… Hlavně proto, aby zjistili, že my se tady vlastně máme celkem dobře, je to cesta k sebepoznání!

kanada jezera

Na co se můžeme těšit?

Na podzim. Většinu přednášek o Kanadě mám už za sebou, ale určitě se rozroste seznam míst, protože měli hroznej úspěch a lidi z celý ČR mi píšou ať přijedu taky k nim. Teď pracuju na přednášce o Aljašce, kterou jsem mimo jiné projela i s 60ti letým dědou, kterej nikdy na vlastní pěst nejen necestoval, ale ani nekempoval nebo v životě nešel na tůru a ke všemu to byl ten nejparanoidnější člověk co znám. No a přes léto určitě zpracujeme s přítelem Filipíny, který jsme spojili trochu i s charitou, takže ty zážitky jsou zase trochu jiný. Ti, kteří nás oba znají se asi na tuhle přednášku těší nejvíc, protože to pravděpodobně bude slušný procvičení bránic. Plánuju ale i USA, Střední Ameriku a všechny ostatní budoucí zážitky, který budou stát za to.

kanada zvirata

Míšo, dokázala bys v rychlosti dát pár tipů?

Nebojte se využívat couchsurfingu nebo stopování. Pokud chcete hledat práci, tak pro Kanadu www.kijiji.ca a craiglist.com, kde se daj najít i travel buddies a rideshare a platí to i pro Ameriku. AirBnB je rozhodně levnější než booking.com, ale ne všude. V některejch americkej městech třeba San Francisco – tam na airbnb bylo vsechno vyprodany…ale tak tj obecne vsude…v hoodne turistickejch oblastech v sezone nespolihat ze najdu ubytovani na blind za lacinku…chce to budkovat dost dopredu,na tom uz sem skapala tolikrat 🙂

Ale zase se toho človek nesmí bát… to je obecně problém cestování.

Cyklus přednášek – Kanada na blind – přednáška s projekcí

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 70 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Autor

Jakub Konopka

Fotograf, cestovatel, redaktor a tam trochu filantrop. Nejraději cestuji sám, jednak mi to dává svobodu volby, ale hlavně si vždy výborně vyčistím hlavu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.